Lørdag 24. juni – i deilig sommervær – ble starten på sommersesongen på Filtvet fyr blåst i gang av «Fjordbandet». Et behagelig antall publikummere samlet seg syd for naustet – på berget, på gresset, på brygga og på stranda.
Styrer Kari S. Stuvøy ønsket velkommen og fortalte hva som skjer gjennom sommeren og hvilke kunstnere som inntar forbygningen denne sommeren. Da konserten var over og dørene ble åpnet til fyret, var det mange som fant veien inn. Kunstner Anette Borge var på plass og kunne fortelle om bildene sine. De øvrige kunstnerne er Aino Jensen, Runi Langum, Lars Løken og Monica Fürst.
Så var vi altså i gang. Og ikke bare med billed- og glasskunst i fyrbygningen, men også underavnnsfotografier fra fjorden utenfor – fra fyret og nordover mot Storsand. De bildene står Tore Emil Lien fra Storsand for.
Og selvfølgelig tar hele fyret imot folket med lykten på toppen og Fyrhistorisk museum i kjelleren. Og ikke å forglemme: Fyrhagen og stranda – til fri avbenyttelse døgnet rundt!
